Gümüş Takıların Bakımı: Uzun Ömürlü Kullanım İçin İpuçları

Gümüş Takıların Bakımı: Uzun Ömürlü Kullanım İçin İpuçları

Gümüş takı, kadınlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Hemen her kadının en az bir tane gümüş takısı vardır. Kolyeler, bileklikler, kombinlerinizi tamamlayan en güzel aksesuarlardandır. Elbette gümüş takıların güzelliğini koruması da bir hayli önemlidir. Takıların güzelliğinin korunmuş olması için de düzenli olarak gümüş bakımının yapılış olması gerekmektedir. Bu sayede takılarınızı çok daha uzun ömürlü olarak kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Elbette unutmamanız gereken bazı detaylar da vardır. Gümüş takılara su tek başına zarar vermemektedir. Yine de günlük hayatta kullandığımız suların saf olduğunu söylemek mümkün değil. Sularda kullanılan kimyasallar ve diğer maddeler, gümüşün mat görünmesine neden olmaktadır. Buna rağmen gümüş takılarla duşa giriyorsanız da duştan hemen sonra iyice kuruladığınızdan emin olmanız şarttır.

Gümüş takılarınızla beraber sıcak küvete girmeniz de önerilen bir durum değildir. İçeriğinde klor yoğunluğu olması, gümüşün kimyasal reaksiyonunu arttırmaktadır. Yüzme havuzlarına girerken de mutlaka takılarınızı çıkarmanız gerekir. Havuz suyunda bulunan klorun yapısı oldukça serttir. Ancak havuza girerken gümüş takılarınızı çıkarmayı unuttuysanız o zaman kısa süre içerisinde temiz su ile durulamanız ve kurutmanız gerekmektedir. Takılarınızı açık bir takı kutusunda kullanmanız pek doğru değildir. Çantada çekmecede saklamak da havaya maruz kalması anlamına gelmektedir. Doğru olan gümüş takıların kapalı kutular içerisinde muhafaza edilmiş olmasıdır. Bu sayede gümüş kolye ve bileklikleriniz, küpeleriniz, uzun süre parlaklığını korumaya devam edecektir.

Gümüş Takılar Nasıl Temizlenir?

Gümüş takıların parlatma işlemleri zor sanılsa da asılda zahmetli bir işlem değildir. Ayrıca gümüş takılarınızı yeniden parlatmak için birden fazla işlemden faydalanabilirsiniz. Bunlar içerisinde doğal yöntemler de bulunmaktadır. Özellikle karbonatla parlatma, deterjanlı su gibi pek çok seçeneğin bulunduğunu söylemek mümkündür. Kullanılan doğal yöntemlere ek olarak özel olarak üretilen kremler de mevcuttur. Kremlerin yanı sıra özel sular da bulunmaktadır. Gümüş takılarınızın kararması bu yöntemler sayesinde sorun olmaktan çıkmaktadır. Sizler gümüşlerinizi parlattığınız zaman ilk günkü haline geri döndürebilirsiniz. Bu da parıltısının kalıcı olması anlamına gelmektedir.

Gümüş Takıların Kararmasını Nasıl Önleriz?

Gümüş takıların kararmasını önlemekle ilgili pek çok araştırma yapılmaya devam ediliyor. Bu aşamada öncelikli olarak gümüş takınızı gümüş bir bezle silebilirsiniz. Yapacağınız bu işlem, takılarınızın üzerinde bulunan toz ve kiri alacaktır. Hatta oksidasyonun başlaması konusunda önleyici bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Gümüş takılarınızı kullanmak istemediğiniz zamanlarda saklarken hava almamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için kapalı kutular ve hava almayan torbalar uygun seçenekler olarak bilinmektedir.

Gümüş takıların gümüş yıkama jeli kullanılarak temizlenmesi de faydalı olacaktır. Gümüş temizleme tozu da öne çıkan temizlik malzemelerinden biridir. Bu ürünleri kullanarak gümüş kolyeler, gümüş bileklikler üzerindeki oksit tabakalarını kaldırmaktadır. Yani kullanacağınız takıların parlaklığı korunacaktır. Takınızı sıklıkla kullanıyorsanız o zaman da yılda bir kez olacak şekilde gümüş boyasından faydalanabilirsiniz.

Etiketler: Gümüş Takı
Mart 22, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR